26
14

Cechy idealnego stomatologa dziecięcego

Pierwszy kontakt dziecka ze stomatologiem może zaważyć na tym, jak młoda osoba będzie postrzegała takie wizyty w przyszłości. Warto zrobić wszystko, co możliwe, żeby nasza pociecha nie nabawiła się traum i zamiast tego zauważyła, że kontakt z dentystą wcale nie musi być nieprzyjemnym doświadczeniem.

Stomatologia dziecięca – dlaczego należy dbać także o mleczne zęby?

Czasem można spotkać się z niesłusznym przekonaniem, że o zęby mleczne nie trzeba dbać tak intensywnie, jak o zęby stałe. Tymczasem jeśli mleczaki wypadną przedwcześnie, może dojść do:

  1. wad wymowy;
  2. zahamowania wzrostu kości;
  3. przesunięcia się zębów, co skutkuje często brakiem miejsca na stałe zęby
  4. innych niepotrzebnych nieprzyjemności.

Eksperci specjalizujący się w stomatologii dziecięcej pomogą nam zapobiec takim sytuacjom.

Czym musi się wyróżniać dobry dentysta dziecięcy?

Wiele dorosłych boi się wizyty u dentysty. Ten strach dotyczy także dzieci. Efektywna praca z najmłodszymi nieco różni się od pracy z dorosłymi osobami. Ważne jest przede wszystkim to, żeby wzmocnić u młodego pacjenta pozytywne odczucia, a osłabić te, które w przyszłości mogą wpłynąć na jego niechęć do gabinetu dentystycznego. Jak to zrobić? Dobrze przygotowany stomatolog dziecięcy powinien:

  1. mieć odpowiednie podejście do dzieci

Uśmiech na twarzy, umiejętna rozmowa z małymi pacjentami, przyjazny ton – takie kwestie mocno wpływają na to, czy dziecko będzie czuło się dobrze w gabinecie.

  1. być cierpliwy

Stomatolog dziecięcy musi umieć oswoić młodego człowieka z nowym otoczeniem. Czasem pomaga zapoznanie pacjenta z przyrządami czy odpowiadanie na pytania w taki sposób, by zaspokoić ciekawość dziecka.

  1. wyróżniać się wyrozumiałością

Dzieci mogą różnie reagować na spotkanie z dentystą i czasem wizyta trwa dłużej, niż zakładał wstępny plan. Specjalista musi zachować spokój także w wymagających sytuacjach, np. wtedy, gdy mały pacjent nie jest chętny do współpracy.

Jako rodzice, również mamy wpływ na pierwsze doświadczenia naszego potomka. Możemy np. wybrać odpowiedni gabinet, w którym pracuje doświadczony dentysta dla dzieci, cieszący się pozytywnymi opiniami. 

Show Comments

No Responses Yet

Leave a Reply