W związku z wycofywaniem się od węgla od dłuższego czasu instalacja gazowa w domu zaczyna wzbudzać coraz większe zainteresowanie. To właśnie to paliwo jest promowane jako ten element, który będzie miał odpowiadać za ogrzewanie domów w zamian za węgiel. W związku z tym warto zainteresować się tym jak funkcjonuje instalacja gazowa, jakie są jej rodzaje i jakie rozwiązania wybrać, by pasowało ono do konkretnego budynku.
Budowa instalacji gazowej w budynku – praktyczne rozwiązania
Budowa instalacji gazowej w budynku powinna być realizowana z uwzględnieniem konkretnych warunków, w jakich instalacja będzie funkcjonować. W tym miejscu można będzie zwrócić uwagę na to jak sytuacja wygląda jeśli chodzi o rodzaje dostępnych instalacji. Podzielić je można na dwie opcje:
- instalacja ze zbiornikiem pracująca na gazie płynnym LPG
- instalacja pracująca z gazem ziemnym z sieci.
Instalacja wykorzystująca gaz LPG
Pierwszy rodzaj to instalacja, która wykorzystuje do pracy płynny gaz LPG, który znajduje się w zbiorniku jaki znajduje się na zewnątrz budynku. Zbiornik taki może być albo zakopany pod ziemię albo znajdować się nad ziemią. Taka instalacja gazowa generuje jednak spore koszty, jednocześnie jednak taka instalacja jest stosunkowo łatwa w obsłudze, nie generuje problemów. Wykorzystuje się ją w momencie, gdy nie ma w pobliżu domu dostępu do sieci gazu ziemnego.
Instalacja z gazem ziemnym
Drugim typem instalacji jest ta, która wykorzystuje gaz ziemny. Taka instalacja wykorzystywana jest w momencie, gdy możliwe jest przyłączenie do sieci gazowej. Taka instalacja wykorzystuje przyłącze gazowe oraz rury i przewody rozprowadzone na zewnętrz i wewnątrz budynków.
Profesjonalny montaż instalacji gazowej
Decydując się na wykorzystanie w budynku instalacji gazowej należy zadbać o jej właściwe wykonanie uwzględniające wymogi jakie są stawiane takiej instalacji. Dlatego montażem zajmują się zawsze specjaliści posiadający odpowiednie uprawnienia, którzy zadbają o:
- przygotowanie projektu instalacji,
- zadbają o pozwolenie na wykonanie instalacji,
- wytyczanie odpowiedniej trasy dla instalacji,
- dopasowanie szafki gazowe z gazomierzem,
- wykonanie pionów i przewodów skierowanych do urządzeń,
- przeprowadzą próbę szczelności instalacji gazowej.
Oddając wykonanie instalacji w ręce specjalistów można liczyć na jej realizacje na najwyższym poziomie z uwzględnieniem warunków budynku i wymogów prawa stawianych instalacji. Jednocześnie tylko osoby uprawnione mogą uruchomić instalację i w zgodzie z prawem umożliwić w budynku jej funkcjonowanie.
No Responses Yet