51
101

Zagrożenia przy sprzedaży apartamentów

Sprzedaż apartamentów to dla deweloperów spory zarobek, ale wiąże się też z ryzykiem. Dotyczy ono zwłaszcza mieszkań luksusowych, w których remont włożono spory kapitał i oczywiście czas. W takim przypadku ważna jest szybka sprzedaż i odzyskanie zainwestowanych środków – najlepiej z zyskiem. Poniżej przedstawiono kilka zagrożeń, które sprzedawcy mieszkań powinni rozważyć przed zawiązaniem umowy lub inwestycją środków w kupno mieszkania przeznaczonego na sprzedaż.

Apartamenty na sprzedaż i związane z tym zagrożenia

Mówiąc o zagrożeniach związanych ze sprzedażą mieszkań, najczęściej bierze się pod uwagę niezadowolonych kupców, którzy zainwestowali w mieszkanie pełne ukrytych przez sprzedawców wad. Niestety druga strona również jest narażona na pewne ryzyko, którego trzeba być świadomym.

Dotyczy to zarówno deweloperów, jak i prywatnych właścicieli, którzy chcą sprzedać swój dom lub mieszkanie. Muszą być oni świadomi, że mogą trafić na kupców, którzy w ostatniej chwili się rozmyślą i zrezygnują z chęci nabycia posiadłości.

Luksusowe mieszkania – potencjalne ryzyko dla sprzedawców

Rynek luksusowych mieszkań przeżywa rozkwit, a deweloperzy spieszą się z budową lub wykończeniem nowych domów w najbardziej pożądanych lokalizacjach. Większość jest nastawiona na duży zysk, jednak jak wiadomo – sprzedaż apartamentów wiąże się z ryzykiem. Jednym z nich jest nasycenie rynku i związany z tym spadek popytu na mieszkania na sprzedaż w danej lokalizacji, o danym standardzie.

To natomiast prowadzi do spadku wartości mieszkań i możliwości braku zwrotu części inwestycji. Większość deweloperów nie może sobie pozwolić, by poczekać ze sprzedażą gotowego mieszkania, gdyż mają do spłacenia kredyty, za które budowali lub wykańczali dane mieszkania.

Apartament na sprzedaż a kryzysy ekonomiczne

Rynek mieszkań zawsze był wrażliwy na wszelkie kryzysy ekonomiczne, które utrudniają wzięcie kredytu hipotecznego lub zniechęcają do zaciągania takich zobowiązań. Podobnie jak w powyższym przypadku, może to mieć swoje konsekwencje. A jest to:

  • zmniejszenie zainteresowania nabywaniem mieszkań;
  • obniżenie cen apartamentów;
  • znaczny spadek zysków deweloperów, co może prowadzić do zadłużeń i w konsekwencji upadku wielu firm deweloperskich.

Jak widać, sprzedaż apartamentów może wiązać się ze znacznym ryzykiem, nawet dla sprzedających, którzy – wydawałoby się – czerpią tylko i wyłącznie zyski. Niestety te zagrożenia istnieją. Najgorsze jest to, że są one całkowicie niezależne od działań deweloperów, którzy muszą często godzić się z rzeczywistością i próbować ocalić swoją firmę.

Show Comments

No Responses Yet

Leave a Reply