35
78

Susz z lucerny – zastosowanie, charakterystyka

Wartościowy komponent paszowy to podstawowa kwestia, jeśli chcemy stworzyć zróżnicowaną dietę, bogatą w składniki odżywcze. Czy warto w jadłospisie zwierząt hodowlanych uwzględnić susz z lucerny? Sprawdź nasz artykuł i zyskaj pewność.

Jak susz z lucerny wpływa na zwierzęta?

Takie rozwiązanie charakteryzuje się wysoką zawartością białka. Osoby stawiające na tę paszę docenią także to, że uprawa tej rośliny:

  • jest łatwa;
  • nie wiąże się ze szczególnymi wymaganiami (warto jednak zadbać o nawożenie azotem).

W dodatku taka uprawa wyróżnia się świetną trwałością. Wróćmy jednak do tego, jak susz z lucerny wpływa na zwierzę. Do najważniejszych zalet zaliczymy to, że ten komponent:

  • jest dla zwierząt smakowita

Nie musimy martwić się więc o to, że pasza nie będzie chętnie pobierana.

  • pozytywnie wpływa na układ trawienny

Pobudza strawność i niweluje ewentualne problemy żołądkowe.

  • dostarcza cennych witamin

Susz z lucerny jest cennym źródłem witaminy A, B2, C, E, K.

  • dostarcza substancji mineralnych

Podając ten komponent zadbamy o to, żeby nasze zwierzęta miały dietę bogatą w wapń, magnez i fosfor.

Do istotnych zalet trzeba zaliczyć także to, ile zapłacimy za taką paszę. W końcu koszt żywienia jest czymś, co zawsze musimy brać pod uwagę, określając opłacalność produkcji. Susz z lucerny uznawany jest za najtańsze źródło białka roślinnego. Jeśli szukamy więc ekonomicznej i zdrowej opcji, warto postawić na ten wariant.

Jak dawkować susz z lucerny – dlaczego to takie ważne, żeby zadbać o odpowiednie proporcje?

Osoby dysponujące chociaż minimalnym doświadczeniem w hodowli zwierząt doskonale wiedzą, że każdy komponent paszowy powinien być podawany w określonych proporcjach. Przed włączeniem suszu z lucerny powinniśmy więc dokładnie sprawdzić, ile wynosi dzienna dawka dla zwierząt. W ten sposób zapobiegniemy ewentualnym problemom i zadbamy o to, żeby nasza hodowla uzyskała optymalne korzyści z podanego komponentu paszowego. Przykładowo dla trzody chlewnej zawartość suszu z lucerny w mieszance paszowej powinna wynosić do 7 procent. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie Agrovet. Firma zajmuje się sprzedażą wartościowych komponentów paszowych pozbawionych modyfikacji genetycznych.

Show Comments

No Responses Yet

Leave a Reply