Nieustanny rozwój technologii wykorzystywanych do badań różnorodnych konstrukcji i obiektów pozwolił generować trójwymiarowe obrazy usterek. Ta swoista rewolucja drastycznie zmniejsza ryzyko pojawienia się problematycznych usterek. Dzięki fachowym badaniom można też dostatecznie szybko wykryć ewentualne mankamenty konstrukcyjne.
Na czym polegają badania nieniszczące konstrukcji i jaka jest ich największa zaleta?
Badania nieniszczące konstrukcji to szereg różnorodnych technik, które mają na celu profesjonalną weryfikację danego materiału. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom można zweryfikować, czy w obrębie konstrukcji nie pojawiły się żadne niedoskonałości, wady i inne uszkodzenia. Wszystko to bez konieczności ingerencji w strukturę konstrukcyjną. Badania nieniszczące pozwalają więc oszczędzić czas i pieniądze, a przy okazji zadbać o właściwą kondycję weryfikowanego elementy.
Badania nieniszczące konstrukcji – wykorzystywane sposoby
W przemyśle stosuje się różnorodne metody przeprowadzania tego typu badań. Mowa m.in. o badaniach:
- magnetycznych;
- penetracyjnych;
- radiograficznych.
Na popularności zyskuje także badanie przy pomocy dronów, a także badanie prądów wirowych. Metodę dopasowuje się do konkretnej konstrukcji i potrzeb klienta. Za każdym razem jednak specjaliści skupiają się na tym, by ryzyko dla danych elementów konstrukcji było jak najniższe.
Jak wykonać badania nieniszczące konstrukcji?
Takie zadanie wymaga odpowiedniej aparatury i doświadczenia, toteż najlepiej będzie przekazać je profesjonalistom. Z usług takich specjalistów korzystają podmioty z wielu sektorów. W zależności od wybranej metody, badania nieniszczące konstrukcji wybierane są przez branżę lotnicze, wojskowe, chemiczne i petrochemiczne. Z rozwiązania korzystają także podmioty specjalizujące się w remontach, budowach (w tym w budowie konstrukcji stalowych).
No Responses Yet