Obligacje komunalne są zwane też municypalnymi i stanowią wyjątkową formę papierów wartościowych. Są emitowane przez samorządy i dają obligatoriuszom wiele korzyści. Co wyróżnia obligacje komunalne w Polsce?
Komunalne obligacje samorządowe – co to?
Komunalne obligacje samorządowe uchodzą za bezpieczne papiery wartościowe ze względu na przejrzystość w kwestii zarządzania środkami jednostek samorządu terytorialnego. Emisja obligacji w Polsce dotyczy:
- gmin,
- powiatów,
- województw,
- związków jednostek samorządu terytorialnego,
Zapisy ustawowe
Choć w ustawie nie wyodrębniono obligacji komunalnych wprost jako odrębnej kategorii, można w niej znaleźć kilka zapisów dotyczących tego zagadnienia. Oto kryteria:
- emitentami są jednostki samorządu terytorialnego i ich związki,
- emisja obligacji ma na celu pozyskanie środków pieniężnych na realizację inwestycji komunalnych,
- emitenci muszą być świadomi ograniczeń wynikających z ustawy o obligacjach i ustawy o finansach publicznych,
- emisje obligacji wiążą się z dużą rolą regionalnych izb obrachunkowych, których zadaniem jest badanie zgodności z prawem uchwał jst.
Emisje obligacji – procedury
Przed wypuszczeniem obligacji przeprowadzona musi zostać analiza ekonomiczna i formalnoprawna. Emitowanie obligacji powinno być związane z istniejącymi potrzebami i z określeniem przedsięwzięcia, które może zostać sfinansowane, kosztów obsługi długu, sytuacji ekonomicznej na rynku oraz zainteresowania wśród nabywców. Gdy ocena analizy będzie pozytywna, organ samorządowy może podjąć decyzje w formie uchwały.
No Responses Yet