21
106

Security Operations Center – co to jest SOC?

Dostęp do Security Operations Center oznacza, że nie musimy zatrudniać własnych specjalistów IT, aktualizować ich wiedzy, troszczyć się o infrastrukturę czy szkolenia. Wszystko to zapewnia nam usługodawca. Dziś sprawdzamy, jak dokładnie działa SOC i w jaki sposób może przydać się organizacji.

Co to jest SOC?

Security Operations Center to Centrum Zarządzania Bezpieczeństwa, którego zadaniem jest prawidłowe zarządzanie cyberbezpieczeństwem w organizacji. Infrastruktura IT, chociaż niezwykle przydatna w codziennym działaniu przedsiębiorstwa, stale jest narażona na niebezpieczeństwa, które mogą całkowicie zaburzyć systemy biznesowe. Sprawnie działające SOC składa się z wykwalifikowanych analityków i inżynierów. Dzięki doświadczeniu, umiejętnościom i dostępnej technologii mogą szybko reagować na incydenty.

Security operations center – jak działa?

Wiemy już, co to jest SOC. Ale jak wygląda współpraca z takim centrum? Specjaliści mogą poddawać analizie wszelkie aktywności w takich miejscach, jak:

  • strony internetowe;
  • bazy danych;
  • aplikacje;
  • serwery.

Mogą działać również w obrębie innych systemów. Gdy wykryte zostanie zagrożenie i przeprowadzona zostanie analiza, sporządzany jest raport, który pozwala klientowi zdecydować o dalszych krokach.

SOC – o jakie certyfikaty warto zadbać?

Na koniec należy zaznaczyć, że żadne certyfikaty nie zastąpią nam praktyki. To prawda, że dzięki nim możemy skutecznie zmotywować się do rozwoju, a także zachęcić przyszłego zleceniodawcy. Jak w większości branż, tak i w Security Operations Center, sam certyfikat nie gwarantuje jeszcze, że zostaniemy zatrudnieni do satysfakcjonującej pracy. To bardziej potwierdzenie naszych umiejętności niż dowód na to, że umiemy wykorzystać je w praktyce.

Jeśli interesuje nas SOC i chcemy rozwijać się w Security Operations Center, dowiedzmy się więcej o takich certyfikatach jak:

  1. CompTIA Network+ / CCNA
  2. CompTIA A+
  3. CompTIA CySA+
  4. Blue Team Level 1 (BTL1)
  5. eJPT & PNPT
  6. CompTIA CySA+

Więcej na ich temat przeczytamy m.in. na securitybeztabu.pl.

Show Comments

No Responses Yet

Leave a Reply