29
35

Kremacja czyli coraz bardziej popularna forma pochówku

Ekologia, higieniczność czy po prostu brak miejsc na tradycyjnych cmentarzach – to tylko niektóre czynniki, za sprawą których z roku na rok kremacja staje się coraz popularniejsza również w naszym państwie. W krajach Azjatyckich taki pochówek należy do zdecydowanej większości, w Polsce ze względu na wiarę chrześcijańską, nadal budzi pewne wątpliwości. Czym charakteryzuje się taka usługa pogrzebowa?

Kremacja kontra religia, czyli jak Kościół patrzy na spopielanie osób zmarłych

Chociaż religia katolicka dopuszcza kremację jako sposób pochówku, to jednak Kościół nadal zaleca tradycyjną formę grzebania zmarłych w ziemi. Ma to związek z podstawowymi założeniami tego wyznania, czyli odniesienia do pochówku Jezusa w grobie. Usługi pogrzebowe obejmujące kremację są przez Kościół akceptowane, o ile samo spopielenie zwłok nie stanowi czynu wymierzonego przeciwko nauce chrześcijańskiej. 

Kremacja a prawo

Każdy zakład pogrzebowy może legalnie świadczyć w Polsce usługę kremacji. Jej cena porównywalna jest zwykle do ceny tradycyjnego pochówku. Prawo polskie ogranicza jednak możliwości dalszego postępowania z prochami zmarłego. Tak naprawdę można przechowywać je jedynie w urnie na terenie cmentarza, czyli:

  • w niszy urnowej
  • w grobie urnowym
  • w tradycyjnym grobie

Prochów nie wolno rozsypywać w żadnym miejscu, wsypywać do wód ani nawet przechowywać we własnym domu. 

Jak wygląda kompleksowa organizacja pogrzebu z kremacją?

Niemal każdy dom pogrzebowy oferuje obecnie usługę kremacji. Taki proces jest ekologiczny, nie powoduje zanieczyszczenia wód gruntowych i pozwala ograniczyć miejsce zajmowane przez zmarłych na cmentarzach, dlatego rozwiązanie powinno się propagować i zachęcać do niego kolejne rodziny. Jak wygląda kompleksowa organizacja pogrzebu z kremacją? Każdy zakład pogrzebowy może przeprowadzać taką usługę nieco inaczej, jednak w większości przypadków ostatnie pożegnanie odbywa się w następujących etapach:

  1. Pożegnanie osoby zmarłej na terenie domu pogrzebowego (w kaplicy)
  2. Umieszczenie ciała w trumnie bez uchwytów i ozdób
  3. Spopielenie zwłok wraz z trumną w procesie trwającym około 1,5 do 2 godzin
  4. Ceremonia pogrzebowa, czyli pochowanie urny z prochami

Brak miejsc na cmentarzach, względy ekologiczne, higieniczne czy ekonomiczne – istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na kremację bliskiej osoby zmarłej. Takie usługi pogrzebowe nie są kosztowniejsze niż tradycyjny pochówek. Wymagają jedynie nieco innego podejścia do tematu ostatniego pożegnania. 

Show Comments

No Responses Yet

Leave a Reply